Önder Tohumculuk San. ve Tic. A.Ş

           Şirketimiz 1989 yılında Önder Çiftçi bünyesinin ortaklarından olan DLG’nin teknik desteği ve yardımları ile projenin katılımcısı 62 üye tarafından kurulmuştur.

           Şirketimizin amacı, ilk olarak kendi ortaklarının ve bölge çiftçisinin kaliteli tohum ihtiyacını karşılamaktı. Bunun yanı sıra çiftçimiz ile sözleşmeli üretim metodunu kullanarak sertifikalı tohum üretmek gerekirse yurt dışından deneme amacıyla getirilen tohumların demostrasyon çalışmalarını yaparak uygun çeşitlerin ithalatını yaparak üretimlerini ülkemizde gerçekleştirmektir. Ayrıca şirketimiz çiftçi ortaklarının bir araya gelerek kurdukları ve kendi sorunlarını kendilerinin çözebildiklerini gösterdikleri Türkiye’de ki tek tohum firmasıdır.

 

       Şirketimiz, Tekirdağ merkezde ofisi, şehir merkezine 6km. uzaklıkta içinde bir tohum eleme makinesi bulunan 850m2 kapalı alanı olan işletme binasına ve 14.000 m2 açık alana sahiptir. Bayilik sistemi ile Trakya ve Anadolu’ya sertifikalı buğday ve kanola tohumluğu pazarlaması yapılmaktadır.

       İki yılda bir yapılan genel kurul kararı ile seçilen 5 kişilik yönetim kurulu şirketin karar ve temsil organıdır. Ayrıca kuruluş bünyesinde 2 pazarlama uzmanı ve teknik çalışmaları yürüten ziraat mühendisleri istihdam edilmektedir.Ziraat fakültesi ve Tarımsal Araştırma Enstitüsüyle ortak çalışmalar yürütülerek bilgi desteği sağlanmaktadır. Yerli üretim olarak Araştırma Enstitülerinden orijinal kademede tohumluklar alınarak her yıl 500-750 ton sertifikalı tohumluk pazarlaması ülke genelinde yapılmaktadır. 

           Şirketimiz, sertifikalı kademede BC-Institut Zagrep'in Hırvatistan menşeeli buğday çeşitleri olarak Tina - BC Lİra - Mihelca-Reneta ile Recorder arpa, ayrıca Trakya Tarımsal Enstitüsünden orjinal kademede alınan Flamura 85 ve Selimiye çeşitlerinin üretimini yapmaktadır. 

     Tüm ortakları ile bir çiftçi kuruluşu olan ÖNDER TOHUMCULUK SAN. VE TİC. A.Ş. çiftçi dostlarına kaliteyi sunmanın  haklı gururu içerisindedir. Tüm çiftçilerimizin bol mahsullü bir yıl geçirmesini dileriz.